Designed & Developed : Ali Jadidi / Copyright 2017

زنان و بارداری > ورزش و بارداری

طبق تحقیقات متخصصین نوزادان متولد شده از زنانی که طی بارداری به طور پیوسته ورزش کرده اند از سایر کودکان باهوش ترند. ورزش دردوران بارداری نه تنها برای مادر بلکه برای کودک نیز فواید قلبی و عروقی به همراه دارد. ورزش مادر در دوران بارداری اثرات مفیدی روی دستگاه عصبی خودکار قلب جنین دارد. دستگاه عصبی خودکار فعالیت های غیرارادی بدن مانند ضربان قلب، فشار خون، آهنگ تنفس را در اندام های داخلی کنترل میکند.

تغییرات گوناگونی در بدن یک زن درطول حاملگی ایجاد میشود، ورزش منظم میتواند اثر سودمندی بر این تغییرات داشته باشد، به طور مثال کمک به ایجاد آمادگی بدن برای تحمل فشار زایمان، کمک به کاهش درد کمر، بهبود تعادل، کمک به بدن در حمل موثرتر بار اضافی دراین دوران، بهبود وضعیت گردش خون، کم کردن فشار خون، ضربان قلب، برگشت سریع تر بدن به شکل طبیعی، پیشگیری و درمان افسردگی در بارداری و‌ افسردگی پس از زایمان بسیار موثر است.

بارداری انرژی قابل توجهی از مادران باردار میگیرد که ورزش و تغذیه مناسب تاحد زیادی به جبران این انرژی کمک کرده و از احساس خستگی و خمودی مادران جلوگیری میکند و به آن‌ها کمک میکند تا خواب بهتری داشته باشند و موضوعی که برای سلامت مادر و جنین مفید است. شواهد علمی وجود دارد که ورزش تصور مادر را از خود،شخصیت و اعتماد به نفس اورا بهبود میبخشد. از جمله ورزش های مناسب برای زنان باردار شنا، دوچرخه ثابت، پیاده روی سریع، پیاده روی در آب و یوگا میباشد.

ولی باید توجه داشته باشید که پیش از شروع هر برنامه تمرینی ابتدا با پزشک خود مشورت داشته باشید، مشکلات خاص پزشکی اجازه ورزش دردوران بارداری را نمیدهد. سه ماهه اول و سه ماه آخر بارداری دوران حساسی برای مادر و جنین است باید در این مدت با مشورت پزشک به تمرین کردن بپردازید.