Designed & Developed : Ali Jadidi / Copyright 2017

زنان و بارداری > نازایی در مردان و زنان

ناباروری یک مشکل برای زن وشوهر است و لازم است هردو باهم بررسی شوند آزمایشات لازم را انجام دهند.
در زنان زیر ۳۰ سال اگر یک سال بدون روش جلوگیری و با برنامه ریزی نزدیکی انجام شود ولی بارداری رخ ندهد نازایی اطلاق میشود و احتیاج به بررسی دارد، در زنان بالای ۳۰ سال مخصوصا بالاتر از سن ۳۵ این زمان شش ماه است. از آنجا که احتمال بارداری در هر سیکل قاعدگی ۳۰‎٪ میباشد باید قبل از هر مداخله پزشکی مدت زمان اقدام به بارداری و نزدیکی به درستی رعایت شود و زمان یک سال ( زنان زیر ۳۰ سال) و ‌۶ ماه ( زنان بالای ۳۰ سال) از اهمیت بالایی برخوردار است.

۵۵ ‎٪ از مشکلات نازایی را مشکلات و علل زنانه تشکیل میدهد و اختلال در تخمک گذاری از علل شایع ناباروری میباشد، در برخی زنان فاکتور های خطر به صورت واضح مثل عفونت های لگنی وجود دارد که باید زودتر مورد بررسی قرار بگیرد.
عوامل مختلفی نیز در مردان میتواند باعث ناباروری باشد و‌ شایع ترین علت ناباروری در مردان واریکوسل است که قابل اصلاح است و با عمل جراحی درمان میشود.

عدم نزول بیضه ها،انسداد مجرای منی، عدم وجود لوله های تولید کننده منی، بیماری هایی مانند کوشینگ،کم کاری تیرویید، سندرم داون و کلاین و فیلتر التهاب پروستات، انزال زودرس، مصرف بعضی داروها مثل قرص های اعصاب و‌ ضد افسردگی، داروهای ضدفشارخون، شیمی درمانی، مصرف الکل و سیگار و… عوامل مهم نازایی درمردان است.
در زنان نیز اختلال در تخمک گذاری ازقبیل عدم تخمک گذاری یا تخمک گذاری کم و همچنین نواقص فاز ترشحی تخمدان ها وسرویکس(سرطان دهانه رحم) از عوامل مهم نازایی به شمار می رود.

افزایش سن درخانم ها بارداری را دشوار میکند و لازم‌ به ذکر است بهترین سن‌ باروری برای یک خانم از ۱۸ تا ۳۵ سال است و وزن از علل موثر در بارداری است و خانم هایی با وزن خیلی زیاد و یا وزن خیلی کم تخمک گذاری به صورت نامنظم انجام میشود .

عواملی از جمله استرس، خستگی زیاد، مصرف دخانیات و الکل، تغذیه نامناسب، وزن نامناسب، سن بالا، سقط های مکرر نیز میتواند در امر ناباروری تاثیرگذار باشد.

توصیه میشود برای کاهش احتمال ناباروری نکات زیر رعایت شود:

  • پرهیزاز قرار گرفتن در هوای آلوده و گرمای شدید،گرما به خصوص دراسپرم مردان بسیار تاثیرگذار است و زنان نیز اگر قصد باردار شدن دارند بایستی از رفتن به سونا و جکوزی هایی با دمای بالا بپرهیزند زیرا گرمای شدید فعالیت هورمون ها را مختل میکند.
  • استراحت پس از نزدیکی برای خانم
  • پیروی از رژیم غذایی مناسب و رسیدن به وزن مناسب
  • کاهش و ترک مصرف سیگار و نوشیدنی های الکلی