Designed & Developed : Ali Jadidi / Copyright 2017

زنان و بارداری > ماه دوم بارداری چگونه می گذرد؟

درماه دوم بارداری علائم محسوس تر می شود. حالت تهوع، سرگیجه، ویار در این ماه بروز و یا تشدید می شوند. با گذشت چهار هفته اول بارداری برخی زنان ممکن است هنوز متوجه بارور بودن خود نباشند، دلیل این مسئله تغییرات غیر قابل مشاهده در ماه ا‌ول بارداری است. با وجود تشکیل نطفه بسیاری زنان در ماه اول بارداری از وجود نطفه بی اطلاع هستند و در ماه دوم تغییرات بیشتری ظاهر میشود که موجب می شود بسیاری از زنان به فکر تست بارداری باشند.
از جمله علائم ماه دوم بارداری میتوان سردردهای کوتاه، افزایش ادرار، ویارهای غذایی، حالت تهوع، افزایش سایز سینه، تغییر رنگ پستان ها، پرپشت شدن موها، بروز آکنه برروی پوست یا نرم و لطیف شدن پوست، گرفتگی بینی، نرم شدن لثه، افزایش بزاق و افزایش گرمای بدن اشاره کرد.
همچنین تغییرات روانی زنان در این ماه نوسانات خلقی ناشی از تغییرات هورمونی میباشد.

در اولین هفته از ماه دوم بارداری یعنی هفته پنجم بارداری اندازه جنین ۵ تا ۷ میلیمتر است و توده سلولی به دو قسمت تقسیم می شود قسمت جنینی و قسمت جفتی. خود قسمت جنینی به ۳ لایه تقسیم می شود:

۱- لایه خارجی (مغز،نخاع،پوست ومو)
۲- لایه میانی: (قلب،سیستم گردش خون،استخوان،عضله،کلیه،سیستم تناسلی)
۳- لایه داخلی: (روده ها،کبد پانکراس،مثانه)

در هفته ششم اولین ضربان قلب جنین اتفاق می افتد و اندازه جنین نیز کمی بزرگتر می شود و به ۸ تا ۱۰ میلیمتر می رسد. ،در هفته ی هفتم اندازه جنین بین ۱۷ تا ۲۰ میلیمتر است و در هفته ی هشتم که جنین اندازه ای حدود ۲.۵ تا ۳.۵ سانتی متر دارد همانند یک ماهی با سر بزرگ و بدنی کوچک است.

  • از مشکلات رایج در ماه دوم بارداری سقط جنین است، طبق بررسی ها ۵۰ درصد سقط جنین در ماه دوم اتفاق می افتد. ازدیگر مشکلات پیش آمده در این ماه عفونت های واژن هستند که به شکل ترشحات غیر نرمال ظاهر می شوند و باید سریعا درمان شوند.
    و مشکل دیگر، حاملگی خارج از رحم است که معمولا درهفته ۶ تا ۱۶ مشخص می شود و اگر خونریزی شدید، درد شکمی زیاد، سرگیجه و احساس ضعف مشاهده شد حتما به پزشک مراجعه کنید.
  • در ماه دوم بارداری یکی از نکاتی که خیلی مهم است بررسی و تصحیح نحوه خوابیدن و بیدار شدن مادر میباشد. اشتباه خوابیدن و برخاستن مادر مشکلات زیادی را در دوران بارداری وپس از زایمان به همراه دارد و همچنین نحوه خوابیدن در سلامتی جنین نیز اهمیت بسیاری دارد. برای این‌ منظور توصیه میشود ابتدا به پهلو و سپس به صورت طاق باز بخوابید و مشابه همین کار هنگام بیدار شدن، ابتدا به یک طرف بچرخید و سپس بلند شوید.
  • در ماه دوم بارداری نیز همانند ماه اول باید به پزشک مراجعه کنید و آزمایشات لازم مثل آزمایش خون، ادرار، اندازه گیری فشار خون و وزن، معاینه لگنی، ارزیابی استخوان لگن و تست پاپ اسمیر انجام شود. سونوگرافی نیز از اقدامات مهم ماه دوم بارداری است زیرا در هفته ی ششم یا هفتم قلب جنین تشکیل می شود و جهت تایید بارداری سالم در این ماه سونوگرافی صورت میگیرد و ضربان قلب جنین نیز مشخص میگردد.
  • همانطور که در ماه اول بارداری گفته شد تغذیه مناسب در این دوران بسیار اهمیت دارد و باید توجه داشت که حجم مواد غذایی اهمیت ندارد بلکه نوع و کیفیت آن مهم است و برخی مادران خوردن همه غذاها را مفید می دانند و فراموش می کنند که خوردن برخی مواد غذایی ممکن است آسیب زننده باشد، در ماه دوم بارداری مصرف گوشت نیم پز، تخم مرغ خام، شیر غیر پاستوریزه، گوشت فرآوری شده ، جگر، ماهی خام، الکل،غذاهای بیش از حد شور، شیرین و چرب توصیه نمی شود و چنانچه دچار ویار صبحگاهی شدید دمنوش های گیاهی مثل زنجبیل و بابونه کمک کننده است و هنگاهی که ماه دوازدهم بارداری را پشت سر بگذارید کم کم این ویار از بین میرود.

امیدوارم که شما از همه راهنمایی های ارائه شده در ماه دوم بارداری استفاده نموده و به یاد داشته باشید که سالم ماندن مادر برای سالم بودن فرزند مهم و حیاتی است.