Designed & Developed : Ali Jadidi / Copyright 2017

زنان و بارداری > ماه اول بارداری چگونه است؟

هر خانم با توجه به موقعیت و شرایط بدنی و محیط زندگی او در سه ماهه اول دوران بارداری متفاوت به نظر میرسد، تعدادی از علایم در برخی زنان کمتر مشاهده میشود و‌در برخی بسیار شدید میباشد.
یک خانم وارد مرحله جدید و هیجان انگیزی از زندگی شده است و‌ دیگر آن آدم یک ماهه پیش نیست، وارد دوره شیرینی از زندگی شده است و این دوره معمولا چهل تا چهل و یک هفته زمان میبرد.

شمارش هفته های بارداری از اولین روز آخرین قاعدگی شروع میشود  بنابراین در هفته اول هنوز لقاح انجام نشده است و دوره باروری طی میشود،در هفته ی دوم بارداری نیز هنوز لقاح انجام نشده است و هفته ی سوم تخمک های آزاد شده از تخمدان از طریق لوله های فالوپ به سمت رحم حرکت میکند و در درون لوله فالوپ توسط اسپرم بارور میشود. در خانم هایی که سیکل قاعدگی ۲۸ روزه دارند، روز ۱۴ سیکل صورت میگیرد و قابل ذکر است که اسپرم یک کروموزوم X و یک کروموزوم Y دار‌د در حالی که تخمک‌ دو کروموزوم X دارد، پس تعیین کننده جنسیت توسط پدر است. در هفته چهارم بارداری توده سلولی درحال تقسیم ، به رحم می رود تا جایگاهی برای استقرار پیدا کند.

 • در ماه اول بارداری غیر از خستگی و خواب آلودگی که اکثر خانم ها تجربه میکنند، علائم دیگری نیز وجود دارد. در این ماه خانم ها خیلی نگران لکه بینی هستند که نشان دهنده بروز خطری در رحم است.
 • ۳ماه اول بارداری را میتوان حساس ترین زمان از نظر لانه گزینی جنین و رشد اولیه او دانست که تمایز سلولی در همین زمان رخ میدهد. این دوران از لحاظ تقسیم مکرر سلولی و همانند سازی DNA اهمیت بسزایی دارد به طوری که عوامل محیطی در این دوران بیشترین اثر خود را بر جنین میگذارند و‌ مادران باید بسیار به محیط اطراف خود حساس باشند.
  زمانی که لقاح انجام میشود و تخمک از طریق اسپرم بارور میشود و جنین در رحم جوانه میزند، هورمون هایی در بدن مادر آزاد میشود که بدن را برای ۹ ماه بارداری آماده میکند، همچنین پروژسترون برای جلوگیری از قاعدگی تولید میشود و علائم مربوط به بارداری مثل تهوع، استفراغ، خستگی و … به دلیل آزاد شدن این هورمون ها در بدن میباشد.
 • هنگامی که متوجه بارداری از طریق کیت های بارداری و یا آزمایش خون شدید اولین اقدامی که باید انجام دهید مراجعه به پزشک می باشد، تا ۳ هفته اول شما اصلا باردار نیستید اما پزشک نیاز به یک روز مشخص دارد تا تقویم بارداری ۴۰ هفته ای شما را تنظیم کند.
 • تهوع شدید دوران بارداری یا HG نوعی حالت تهوع شدید است که معمولا ۸۰ درصد زنان باردار در چند هفته اول تجربه میکنند و توصیه میشود نوشیدنی مخصوص تهوع دوران بارداری هرروز صبح استفاده شود.
 • از علایم دیگری که در ماه اول قابل مشاهده است حساس شدن سینه ها،سنگین وسفت شدن سینه ها و گاهی ورم سینه ،تولید مقداربیشترهورمون پروژسترون و استروژن و عفونت مجرای رحم به همراه تب شدید در بدن میباشد.
 • نکته دیگر اینکه در دوران بارداری مقدار کمی خونریزی مشاهده میشود و در این صورت خونسرد باشید زیرا امری طبیعی است، لکه بینی زمانی که فرزند شما به دیواره رحم میچسبد مشاهده میشود و به این امر خونریزی در اثر کاشت گفته میشود، همینطور نزدیکی جنسی نیز باعث خونریزی میشود و در هر دو‌ حالت طبیعی است و جای نگرانی نیست.
 • ۲۵-۲۳ روز پس از تخمک گذاری قلب شروع به تپش میکند و گردش خون ناقصی ایجاد میشود که واقعی نمیباشد زیرا رشد عروق خونی کامل نشده است، در این زمان اهمیت توجه به رژیم غذایی مناسب مشخص میشود .
 • رژیم غذایی شما باید حاوی ویتامین ها وسرشار از ویتامین A باشد،و همچنین مصرف روزانه ۳ واحد لبنیات کم چرب،دانه ها ومغز های حاوی کلسیم، کنجد، بادام،۲ تا۳ واحد میوه، غلات، حبوبات و سبزیجات در آن گنجانده شود تا هم نیاز های ویتامین بدن را تامین کند و هم مانع ابتلا به یبوست شود.

بنابراین در ماه اول بارداری باید به فکر تغییر عادات ورژیم غذایی نامناسب باشید یعنی از مصرف الکل و دخانیات پرهیز کنید،مصرف سیگار میتواند سبب کاهش رسیدن اکسیژن به جنین شود وکاهش سرعت رشد وتولد زودهنگام و سقط جنین را به همراه دارد،در این دوران طبق نظر پزشک مصرف ویتامین ها را شروع کنید،استراحت کافی داشته باشید و بدن خود را زیاد گرم نگه ندارید.

 • در ماه اول شما لازم است یکبار به پزشک مراجعه کنید و هرگونه علامت و تغییر قابل توجه‌در بدن خود را با او در میان بگذارید،درمورد مصرف اسید فولیک از پزشک خود سوال کنید و پزشک آزمایشات لازم را انجام میدهد و شما رابرای گذراندن بهتر و راحت تر این‌دوران راهنمایی میکند.