Designed & Developed : Ali Jadidi / Copyright 2017

زنان و بارداری > عفونت واژن چیست؟

عفونت های واژینال معمولا به دودسته تقسیم می شوند: میکروبی و‌ قارچی

دسته اول که همان دسته میکروبی است اغلب به دلیل روابط جنسی آلوده یا عدم رعایت بهداشت در محیط واژن ایجاد می شود و از نشانه های آن میتوان به سوزش اشاره کرد که واژن همراه با درد و التهاب است، جهت پیشگیری از ایجاد این عفونت رعایت بهداشت هنگام رابطه جنسی و شستشوی ناحیه ژنیتالیا قبل از آمیزش برای زن و مرد توصیه می شود.

  • زن بعداز نزدیکی حتما ادرار کند و به هیچ وجه دوش واژینال (فشار مایع داخل واژن جهت شستشو) انجام ندهد.
  • از مصرف سرکه و سیر و انواع مواد غیر دارویی تجویز شده توسط پزشک خودداری کنید، زیرا این مواد مدت کوتاهی باعث التیام مشکل پیش آمده می شود و سپس با شدت بیشتری پدید می آید.

دسته قارچی در صورت گرم و‌ مرطوب بودن واژن، شستشوی بیش‌ از حد واژن، مصرف زیاد مواد قندی، استفاده از پدهای روزانه، استفاده خشن از دستمال کاغذی برای خشک کردن اتفاق می افتد،

  • از علایم عفونت های قارچی ترشحات سفید رنگ و پنیری شکل و خارش شدید ناحیه واژن میباشد و بهتر است از مصرف مواد شوینده به صورت روزانه و پدهای روزانه به صورت متوالی و‌ هر روز جلوگیری شود،
  • از لباس های زیر با الیاف مصنوعی و پلاستیکی که مانع رسیدن هوا میشود استفاده نشود و یا شب ها بدن لباس‌ زیر بخوابید با درنظر گرفتن نکات بهداشتی و‌ رعایت آنها از به وجود آمدن این نوع عفونت ها جلوگیری کرد. درصورت بروز مشکل سریعا به پزشک مراجعه کنید.