Designed & Developed : Ali Jadidi / Copyright 2017

زنان و بارداری > سرطان سینه چگونه است؟

سرطان پستان به رشد کنترل نشده سلول های غیر طبیعی اشاره دارد که میتواند در یک یا بخش هایی از پستان‌ ایجاد شود. این‌بخش ها عبارتند از:

  • کیست های کوچکی که شیر را تولید می کنند (lobules)
  • بافت های غیر غده ای (non-glandular)

هر پستان از رگ های خونی و لنف ها تشکیل شده است، رگ های لنفاوی مایع بی رنگی به نام لنف را در خود دارند،این رگ ها به غدد لنفاوی میرسند که ساختمان های لوبیا شکل کوچکی هستند و دربدن یافت میشوند،ودر مقابله باعفونت وبیماری کمک میکنند،خوشه ای از غدد لنفاوی در سینه،زیر بغل و بالای ترقوه موجوداست.
رایج ترین سرطان سینه سرطان داکتال است که در سلول های داکت آغاز میشود و سرطانی که دریاخته ها شکل میگیرد سرطان یاخته ای نام دارد ، درهر دو پستان موجود است و نوع دیگر سرطان التهابی است که درآن سینه قرمز،گرم ومتورم میشود.

متاسفانه سرطان سینه در مراحل اولیه معمولا بدون درد و‌ علامت است و اولین نشانه اغلب وجود توده ای در پستان یا زیر بغل است که پس از چرخه قاعدگی همچنان ادامه دارد، بنابر این یک خانم اگر تغییراتی در شکل پستان مثل فرورفتگی، برآمدگی و وجود توده در سینه یا زیر بغل مشاهده کرد می بایست به پزشک مراجعه کند و آزمایش هایی از قبیل: ماموگرافی، بافت برداری (هامپ،منطقه ای،هسته ای،سوزنی)،بررسی میزان استروژن و پروژسترون انجام میگیرد.

عوامل خطر در سرطان پستان:

درمان با اشعه و تابیدن پرتو به سینه

یائسگی زودهنگام، سن بالا، سابقه داشتن این بیماری در زن های خانواده، مصرف نوشیدنی های الکلی،گرفتن هورمون استروژن و پروژسترون،بافت هایی در پستان که در ماموگرافی سفت نشان داده شده اند.

با توجه به اینکه این بیماری اغلب بدون علامت شکل میگیرد ،مراجعه ماهانه به متخصص زنان وبررسی شرایط جسمی از نکات مهم برای هر خانم می باشد.