Designed & Developed : Ali Jadidi / Copyright 2017

زنان و بارداری > جنین در هفته های بارداری چگونه رشد می کند؟

در ماه سوم بارداری یا به بیان دقیق تر بین هفته های هشتم تا دوازدهم بارداری ،جنین در داخل رحم عمیق شما پنهان شده است و در حال رشد است. جنین میخواهد عملکرد قلب،کلیه ها، چشم ها، دستگاه تناسلی، رشته های عصبی و حتی صدای خود را بیشتر از ماه های قبل افزایش دهد.
با وارد شدن در ماه سوم بارداری کم کم تغییرات فیزیکی را در بدنتان احساس می کنید و مهم ترین اتفاق این ماه شنیدن صدای قلب جنین است ودر آخر ماه سوم بارداری به وسیله داپلر قابل شنیدن است.

در ماه سوم بارداری حالت تهوع و خستگی و احساس کسلی مادر به شدت کاهش می یابد و علایم دیگری در شما ایجاد می شود. در ۳ ماهه اول بارداری میل جنسی کاهش میابد و در صورت برقراری رابطه جنسی ممکن است دچار خونریزی اندک شوید که طبیعی بوده و جای نگرانی نیست و همچنین یکی از اقدامات در ماه سوم بارداری تغییر وضعیت خواب است که باید حالت خودرا از طاق باز به پهلوی چپ تغییر دهید.

از علایم دیگری که مشاهده می کنید رگ های آبی رنگ روی سینه است که علت افزایش آن افزایش ذخایر خونی می باشد. هم چنین خط های عمودی روی شکم تان می افتد و در همان ناحیه احساس خارش می کنید.
در این ماه دچار سردرد های پی در پی می شوید ، ممکن است به جای تهوع سوزش معده راتجربه کنید و این حالت از پایین جناغ شروع شده و تا حلق ادامه پیدا میکند.

ممکن است در ماه سوم بارداری شما دچار خونریزی لثه شوید و علت بیشتر این علایم تغییرات هورمونی در بدن مادر است.

احتمالا در ماه سوم شما مقداری اضافه وزن پیدا کنید ولی اگر به دلیل داشتن ویار نتوانستید وزن اضافه کنید نگران نباشید ویا اگر وزن شما بیشتر از حد نرمال که حدود نیم تا یک کیلوگرم است ،وزن اضافه کردید به دنبال رژیم های غذایی برای کاهش وزن نباشید. در حالت کلی شما روزانه بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ کالری بیشتر از دوران پیش از بارداری باید مصرف کنید و تغذیه justifyاهمیت ویژه ای برای شما دارد.

اگر بارداری شما کم خطر است یکبار سونوگرافی در ۳ ماهه اول کفایت می کند ولی اگر بارداری پرخطر یا خونریزی دارید ویا بیش از ۳۵ سال هستید بهتر است بیش از یکبار سونوگرافی انجام شود زیرا سونوگرافی کمک می کند پزشک شما نگاه دقیق تری به اتفاقاتی که درون رحم می افتد داشته باشد.

اگر سابقه سقط جنین دارید باید علاوه بر موارد فوق طول دهانه رحم نیز بررسی گردد.

مراجعه به پزشک در ۳ ماه اول باید هر ماه انجام گیرد و همچنان باید فولیک اسید مصرف کنید.

به علت تغییرات هورمونی که در این ماه اتفاق می افتد و باعث احساساتی شدن مادر می شود ،شاید شاهد گریه های غیر منتظره ،بی نظمی در الگوی خواب ،عصبانیت ، احساس تنهایی ،ترس های ناشناخته و تغییر رفتار با دیگران و پایین آمدن اعتماد به نفس باشید و باید با پزشکتان درمورد نگرانی ها صحبت کنید .موسیقی ملایم گوش دهید و توجه کنید که این حالت در شما موقتی است و به زودی برطرف میشود وهمچنین سعی کنید در ماه سوم زیر نظر مربی ورزش کنید ،یوگا و مدیتیشن به کنترل فکر کمک میکند.

هفته نهم بارداری:

سریع ترین رشد در این هفته مربوط به اندام های جنین است و رشد دست های او بیشتر از پاهایش است و ناخن جنین در حال تکامل است.

هفته دهم:

در این هفته رشد اندام ها ادامه دارد و بهترین خبر در این هفته این است که جنین از خطر ابتلا به ناهنجاری های مادرزادی نجات پیدا میکند و اندازه جنین حدودا ۵۰ تا ۶۰ میلیمتر است.

هفته یازدهم:

اندازه جنین ۶۵ تا ۷۵ میلیمتر است و صورت جنین شباهت بیشتری به صورت همیشگی انسان دارد.

هفته دوازدهم:

در این هفته اندازه جنین ۸۵ میلیمتر است و وزن او حدودا ۹ تا ۱۲ گرم است. دراین هفته بند ناف شروع به جریان انداختن خون بین لایه های جفتی و جنین می شود و منبع تغذیه کودک‌ از این هفته همین ارتباط خونی می باشد.